ПЛАН – КОНСПЕКТ УРОКУ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
8 КЛАС
ТЕМА:
Означення, додаток і обставина як другорядні члени речення
(повторення)
МЕТА: узагальнити знання учнів про другорядні члени
речення; розвивати вміння визначати
головні та другорядні члени в реченні,
робити синтаксичний розбір речень; формувати орфографічну та пунктуаційну
грамотність; удосконалювати усне та писемне мовлення учнів; виховувати повагу
до своєї мови, любов до Батьківщини,
почуття прекрасного, шанобливе ставлення до природи.
ОБЛАДНАННЯ: мультимедійний проектор,
мультимедійна презентація, роздавальний матеріал, підручник
ТИП УРОКУ: урок узагальнення й
систематизація вивченого.
ЕПІГРАФ:
Слова
звучать, розмова буде…
То
свято наше, творчий будень
О.Терещенко
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І.Організаційний момент
Доброго дня діти. У вас на уроці сьогодні гості, тому
хочеться, щоб ми з вами особливо плідно попрацювали, а ще я хочу, щоб від
нашого уроку у вас залишилися лише приємні моменти, щоб ваші серця і розум наповнились добром і щирістю. Урок
знову відчинить для вас двері у багатий і прекрасний світ рідного слова .
У вас на
партах лежать різнокольорові листочки. Прошу кожного вибрати собі той колір,
який вам сьогодні найбільше підходить. Ви підсвідомо вибрали собі в «друзі»
колір, що відповідає вашому настрою. Сподіваюсь, що наш урок не зіпсує настрою
тим, у кого він хороший, і значно покращить тим, хто вибрав темні кольори, адже
працювати будемо зі словом, а мова наша такаж різнобарвна, як і листочки, що
перед вами.
Епіграфом до сьогоднішнього уроку я
дібрала слова О.Терещенка:
Слова звучать, розмова буде…
То свято наше, творчий
будень.
-
Які почуття у вас викликають слова із прослуханого уривка?
-
У чому ж, на вашу думку, полягає краса і сила слова? Як маємо
ставитись до слова?
ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок.
1. Гра «Редактор»
Прочитайте речення, виправте в ньому помилки.
Визначте, чи правильно підкреслена
граматична основа.
Люди – браття, а природа – мати.
Завдання молоді – вчитися.
Працювати – насолода для душі.
2. Вікторина «Вірю – не вірю»
(діти отримують по дві картки (червону та жовту), коли
твердження правильне, піднімають червону, неправильне – жовту)
1. Синтаксис – це розділ
мовознавства, який вивчає будову слова (НІ)
2. Просте речення, в якому є
лише підмет називається односкладним (так)
3. Підмет і присудок – головні
члени речення (так)
4. За способом вираження підмети
поділяються на прості і складені (так)
5. Простий присудок виражається
дієсловом або іменником (ні).
6. Складений дієслівний присудок
складається з інфінітива і допоміжного дієслова (так)
7. Складений іменний присудок
складається з іменної частини і прислівника (ні)
8. Між групою підмета і групою
присудка може ставитись двокрапка (ні).
9. Якщо перед присудком є
заперечна частка НІ, тире не ставимо (ні)
10.
Крім іменника, іменною
частиною складеного іменного присудка може бути особове дієслово (ні).
11.
У складеному іменному присудку в теперішньому часі дієслово -
з в’язка зазвичай пропускається (так)
ІІ. Оголошення теми та мети
- Ми з вами перевірили знання,
отримані з попередніх уроків. Щоб визначити тему сьогоднішнього уроку, вам потрібно прочитати закодовані слова
А Ж Ц П Д О Д А Т О К Ш О Д К
|
О Н П О З Н А Ч Е Н Н Я Я С П Р І
|
Б А Т О С З О Б С Т А В И Н А Ю
|
Тема
сьогоднішнього уроку: Означення, додаток і обставина як другорядні члени
речення.
Протягом уроку
маємо узагальнити знання про другорядні
члени речення; розвивати вміння
визначати головні та другорядні члени в
реченні, робити синтаксичний розбір речень.
ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів
1. Метод «ПРЕС»
Доведіть або спростуйте тезу:
«Слово другорядний означає менш важливий, не
основний. Отже, другорядні члени речення менш важливі для вираження думок»
2. Лінгвістичний експеримент.
Перед вами ілюстрації осіннього лісу. Спробуйте
розповісти про побачене непоширеними реченнями.
ІV.
Узагальнення й систематизація теоретичних положень теми.
1. Заповнення таблиці.
- Другорядні члени речення роблять мовлення більш
виразним, образним, яскравим, емоційно забарвленим, влучним, конкретним.
- Перш ніж перейти до практичних вправ, давай згадає
теоретичні відомості про другорядні члени речення. У вас на партах є визначення
всіх членів речення, вам потрібно вибрати ті, які б відповідали б вашому
другорядному члену.
V. Виконання системи
завдань на узагальнення практичних умінь і навичок
1. Творче конструювання.
І група -
додатки.
ІІ група – обставина.
ІІІ група – означення.
Змоделювати прислів’я та приказки, дібравши їх
продовження. Записати вислови. Виділити в них другорядний член речення,
визначити спосіб його вираження.
Щастя розум одбирає,
|
…той і щастя не зазнає.
|
Хто горя не бачив,
|
…не об’їдеш
|
Долі й конем
|
…чия доля не спить.
|
Добре тому жить,
|
…а нещастя повертає.
|
Добре діло твори
|
…не вмирають
|
Кривда людськая
|
…довго пам’ятається.
|
Від щастя
|
…сміло.
|
Добре
|
…боком вилазить.
|
(Мудрий)
ніхто не родився,
|
…а бійся (дурний) приятеля.
|
За (один) вченого дають
|
…чоловіка (мудрий)
|
Борода не робить
|
…а навчився.
|
Не бійся (розумний) ворога,
|
…десять (невчений)
|
2.Творче моделювання.
Поширте подані речення другорядними членами, указавши
їх спосіб морфологічного вираження. Підкресліть усі члени речення.
І група – Сонце зажурилося. Прощається осінь.
ІІ група – Хмари розійшлись. Налетів вітер.
ІІІ група – Люди стривожились. Небо спохмурніло.
-
Яка роль другорядних членів речення?
3.Релаксація.
Заплющте очі. Уявіть, що зараза ніч, на небі багато
зірочок. Знайдіть поглядом найяскравішу. Підніміть руки вгору, спробуйте до неї
дотягнутись, але з місць не вставайте. Дотягнулись, ухопили, притулили до
серця. Загадали бажання. Розплющили очі. Ваше бажання обов’язково здійсниться.
А зараз продовжуємо працювати.
4. Вправа з розвитку мовлення.
- Перед вами ілюстрації. Ваше завдання. Протягом
декількох хвилин скласти зв’язне висловлювання «Краса осінньої пори».
- Яких другорядних членів речення було найбільше?
(означень) Для чого служать означення в тексті?
- Щоб впоратись
з наступним завданням, вам потрібно дати відповідь на запитання:
1. Речення, в якому є і підмет, і присудок - двоскладне.
2.Головний член речення, співвідносний з присудком – підмет
3.Другорядний член речення, який вказує на обставину
дії – обставина.
4.Другорядний член речення, який називає однаку
предмета – означення.
5.Дієслово «бити» у формі 3 особи однини - б’є.
6.Складені присудки бувають дієслівні та – іменні.
7.Другорядний член речення, який відповідає на питання
непрямих відмінків – додаток.
- Поєднайте виділені літери і у вас утвориться слово
(ВІТАЄМО)
VІ. Підсумок уроку. Рефлексія. Оцінювання
-
Якою була мета уроку?
-
Чи досягли ми її?
-
Які види робіт сподобалися найбільше?
-
Чи змінився ваш настрій? Якщо так, то оберіть листочок
відповідного кольору. Я бажаю вам, що ваш настрій, якщо і змінювався, то лише
на краще.
-
Любіть життя, шануйте рідних, цініть і бережіть свою
Батьківщину, усе, те, що робить людину духовно багатою, щасливою.
VІІ. Пояснення домашнього завдання
1. Виконати письмово вправу з
підручника.
2. Знайти і виписати прислів’я
чи приказки про родину, підкресліть другорядні члени речення.
3. Написати твір-мініатюру «Чари рідно мови»
Щастя розум одбирає,
|
…той і щастя не зазнає.
|
Хто горя не бачив,
|
…не об’їдеш
|
Долі й конем
|
…чия доля не спить.
|
Добре тому жить,
|
…а нещастя повертає.
|
Добре діло твори
|
…не вмирають
|
Кривда людськая
|
…довго пам’ятається.
|
Від щастя
|
…сміло.
|
Добре
|
…боком вилазить.
|
(Мудрий)
ніхто не родився,
|
…а бійся (дурний) приятеля.
|
За (один) вченого дають
|
…чоловіка (мудрий)
|
Борода не робить
|
…а навчився.
|
Не бійся (розумний) ворога,
|
…десять (невчений)
|
Щастя розум одбирає,
|
…той і щастя не зазнає.
|
Хто горя не бачив,
|
…не об’їдеш
|
Долі й конем
|
…чия доля не спить.
|
Добре тому жить,
|
…а нещастя повертає.
|
Добре діло твори
|
…не вмирають
|
Кривда людськая
|
…довго пам’ятається.
|
Від щастя
|
…сміло.
|
Добре
|
…боком вилазить.
|
(Мудрий)
ніхто не родився,
|
…а бійся (дурний) приятеля.
|
За (один) вченого дають
|
…чоловіка (мудрий)
|
Борода не робить
|
…а навчився.
|
Не бійся (розумний) ворога,
|
…десять (невчений)
|
Комментариев нет:
Отправить комментарий